Zamek w Golubiu- Dobrzynie

Zamek w Golubiu- Dobrzynie

Zamek w Golubiu- Dobrzynie

Zamek krzyżacki wznoszący się w Golubiu- Dobrzynie zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku. Wcześniej na jego miejscu znajdował się drewniany gród. Twierdza była siedzibą komtura krzyżackiego. W latach 1329- 1333 nieudaną próbę zdobycia twierdzy podjął Władysław Łokietek.nasza strona www W 1410 roku zamek na krótko dostał się w ręce polskiego rycerstwa, jednak został odbity przez Zakon Krzyżacki. Spory o twierdzę toczyły się jeszcze przez pewien czas, ostatecznie został przyznany krzyżakom po podpisaniu pierwszego pokoju toruńskiego. W 1422 roku zamek został zdobyty przez polskie wojska, jednak w wyniku działań zbrojnych twierdza została uszkodzona. Na początku XVI wieku, z rozkazu Zygmunta Starego, warownia przeszła solidny remont.

W latach 1616- 1623 zamek został przebudowany- dodano renesansowe attyki, zmieniono kształt okien oraz wybudowano wieże w narożnikach. Obecnie w obrębie zamku znajduje się muzeum, restauracja oraz hotel. Przy zamku działa grupa rekonstrukcji historycznej, organizowane są pokazy walk rycerskich. Z budowlą wiąże się też legenda, według której warownia była połączona podziemnym, biegnącym pod rzeką Drwęcą przejściem z innym zamkiem, znajdującym się w Radzikach Dużych.

Podczas wojen ze Szwecją tunel miał uratować zgromadzoną w zamku ludność, która zdołała nim uciec. Legenda głosi, że ścigającym drogę odciął głaz, który wpadł do rzeki i zniszczył strop tunelu.

Artykuł napisany przez: