Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha należy do najpiękniejszych warowni położonych na terenie Polski. Wybudowany został na rozkaz Wacława I Przemyślidy, króla Czech, pod koniec pierwszej połowy XIII wieku.co warto zobaczyć w lizbonie Przez lata znajdował się pod władaniem czeskim. Na początku XV wieku był oblegany przez husytów, pozostał jednak niezdobyty. Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie rabowany. Z mebli i zabytkowego wyposażenia okradali go Rosjanie, ale również Polacy. Szczególnie dotkliwy był rabunek zamkowej biblioteki w 1946 roku. Zginęły wtedy insygnia koronacyjne Romanowów, popiersia carów rosyjskich, ok. 100 ikon, biżuteria, dzieła sztuki i porcelanowe zastawy.

Zniszczeń dopełnili mieszkający w zamku greccy uchodźcy, którzy trzymali w nim zwierzęta gospodarcze. Obecnie zamek należy do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Mieści się w nim hotel i pokoje wypoczynkowe dla zwiedzających. Z twierdzą wiąże się ciekawa legenda. Według opowieści w stojącej na dziedzińcu studni usłyszeć można zawodzenia duchów utopionych w niej, niewiernych kobiet.

Pierwsza jest żoną jednego z dawnych właścicieli zamku, Krzysztofa Nostitza. Kobieta była znacznie starsza od męża i mało urodziwa, jednak miała wnieść mu w wianie ogromny posag. Po ślubie okazało się jednak, że świeżo upieczona żona nie ma grosza przy duszy. Nostitz nie zamierzał jej utrzymywać, jednak jego gniew zmienił się w prawdziwy szał, gdy po powrocie do zamku pewnego dnia przyłapał ją na zdradzie. Wywlókł niewierną żonę na dziedziniec i wepchnął do studni. Okrutny los podzieliła później inna kobieta, o imieniu Ulrika, która w 1793 roku, po powiciu dziecka będącego owocem zdrady, również została utopiona w ten sposób.

Niemowlę zamurowano żywcem. Podobno duchy ofiar do dziś wyją w studni i snują się po zamkowych murach. Zamek był plenerem wielu ekranizacji, m. in. filmów „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin”, „Dolina szczęścia”, „Legenda” oraz seriali „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Dwa światy”, „Święta wojna” i „Pierwsza miłość”.

Artykuł napisany przez: