Rozrywka

Soutage – co to i na czym polega?

Czym jest soutage? Na czym polega ta technika? Jak się tego nauczyć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się, jak wykonać własnoręcznie biżuterię dla siebie, jak i dla swoich bliskich. Może odnajdziesz swoją nową pasję?

Soutage (sutasz) to technika ręcznego wykonywania biżuterii. Jest to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna i znajduje wielu fanów, chociaż znana już była w starożytnych Chinach. Poza tym sutasz znalazł szerokie zastosowanie w modzie. Z pasków wykonywane ozdobne wykończenia brzegów ubrań, ozdoby na strojach ludowych i mundurach wojskowych. Obecnie technika ta wykorzystywana jest to tworzenie biżuterii, głównie kolczyków, naszyjników czy bransoletek.

Do tworzenia biżuterii wykorzystuje się – oprócz kolorowych sznurków – kamienie, cekiny czy perełki. Z kilku kolorowych sznurków układa się wybrany wzór, a następnie zszywa się je specjalną nicią. Oczywiście układ sznurków oraz innych dodatków zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni oraz zdolności. Liczy się przede wszystkim precyzja oraz cierpliwość. Istotne są również dodatki, jakie zastosujemy do zrobienia biżuterii. Kamienie zazwyczaj umieszcza się na filcowej powierzchni, po czym ściśle okala się je paskami. Do pasków można również doszywać koraliki i oplatać je w podobny sposób.

Szukasz przedmiotów dla osób kreatywnych? Wejdź na https://dekolo.pl/koraliki-i-cekiny i wybierz coś dla siebie

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że ta technika wymaga dużej precyzji, cierpliwości, a także czasu. Tylko wtedy uzyskamy właściwe efekty. Najlepiej jest więc zacząć od najprostszych wzorów. W książkach czy w Internecie z pewnością znajdziecie, od jakich wzorów najlepiej jest wystartować.

Oczywiście podstawowym i właściwie pierwszym krokiem będzie zakup poszczególnym elementów do zrobienia danej biżuterii. Można z łatwością dokonać zakupu online – będzie to szybszy i tańszy sposób. Wybierając sznurek, warto pamiętać by był on dobrej jakości – łatwiej będzie nam go używać. Jeśli masz możliwość trzymaj sznurki na szpulkach, by nie były poplątane. Ważne by podczas szycia były proste.

Warto również pamiętać, że koraliki, które będziemy stosować powinny być równe – ma to wpływ na wykonanie i estetykę pracy. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz użyć do tego koralików ze starych korali czy naszyjników. Przejrzyj szuflady, a na pewno coś takiego się w nich znajdzie.

Kolejnym krokiem będzie przejrzenie różnych książek czy tutoriali związanymi z tym tematem. W Internecie pojawia się coraz więcej takich filmików. Ważny jest ciągły trening, odpowiedni sprzęt oraz odpowiednie nastawienie.

O czym warto pamiętać?

Forma soutage’u polega na haftowaniu, a więc szyciu. Zapomnij więc o klejeniu poszczególnych elementów. Potrzebne są do tego specjalne nici oraz igła. Klej sprawi, że całość będzie zbyt wilgotna, przez co całość nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.

Nitka używana do tego rodzaju haftu musi być cienka, podobna do żyłki. Najlepsze będą nici monofiliów, które można kupić w każdej pasmanterii. Jeśli chodzi o igłę – musi długa, cienka i giętka. Tylko dzięki odpowiedniemu sprzętowi będziemy mogli uzyskać odpowiedni efekt naszej biżuterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *