Zamek krzyzacki w Malborku

Zamek krzyzacki w Malborku

Zamek krzyzacki w Malborku

Zamek w Malborku jest prawdziwą perłą architektury na skalę nie tylko Europejską, ale i światową. To największa w Europie budowla wzniesiona z czerwonej cegły. Od 1997 roku znajduje się na liście zabytków UNESCO.sprzedam i dam koszty Zamek położony jest na prawym brzegu rzeki Nogat. Jego budowa rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych XIII wieku i w pełni zakończona została dopiero w początkach XV wieku. Jest to budowla typowo gotycka. Początkowo zamek był siedzibą komtura, mistrzów krzyżackich i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 pełnił rolę rezydencji królów polskich, następnie był siedzibą władz Prus Królewskich, potem Komisji Morskiej.

Kompleks zamkowy składa się z przedzamcza, w skład którego wchodzi kaplica św. Wawrzyńca, Karwan i zabudowania gospodarcze, zamku średniego z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym i wieżą Kurzą Nogą oraz z zamku wysokiego z kościołem Najświętszej Maryi Panny, kaplicą grobową św. Anny, wieżami Kleszą i Wróblą. Muzeum Zamkowe w Malborku, funkcjonujące obecnie na terenie zamku, dostępne jest dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków i wybranych świąt.

Warto zwiedzić je zwłaszcza, gdy odbywają się tam zorganizowane imprezy, takie jak Bałtycki Festiwal Nauki, Oblężenie Malborka, Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego, Nocne Zwiedzanie, Światło i dźwięk czy Noc Muzeów.

Artykuł napisany przez: nutrizoo.pl