Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny zamku Ogrodzieniec położone są na najwyższym obszarze Jury Krakowsko- Częstochowskiej, tzw.usługi spedycyjne gdynia Górze Zamkowej. Należą do Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się umocnienia obronne postawione przez Bolesława Krzywoustego, jednak zostały doszczętnie zniszczone podczas najazdów tatarskich.dj na wesele świętokrzyskie i małopolska Zamek został doskonale ulokowany pod względem obronnym. Z trzech stron otaczały go wysokie skały, z czwartej okalał mur.

Dojazd możliwy był jedynie przez wąską ścieżkę między skałami. W 1470 roku zamek przeszedł w ręce bogatych krakowskich mieszczan, Salomonów. Następnie na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał on właścicieli. W latach 1530- 1545 jeden z właścicieli, Seweryn Bonera, na miejscu średniowiecznej twierdzy wzniósł renesansowy zamek. W 1702 roku ucierpiał w pożarze wznieconym przez wojska szwedzkie. Niestety, nigdy go nie odbudowano. Zamek był plenerem dla filmu „Zemsta” oraz „Rycerz”, a także serialu „Janosik”.

Ogrodzieniec ma też opinię nawiedzonej twierdzy. Nocami ma pojawiać się na nim pies ogrodzieński, ogromne czarne zwierzę o płonących oczach, ciągnący za sobą łańcuchy. Uważa się go za ducha Stanisława Warszyckiego, krakowskiego kasztelana.

Artykuł napisany przez: